Každý, kdo někdy přemýšlel o bydlení ve srubu, napadlo, jaké jsou výhody a nevýhody tohoto typu bydlení. Ačkoliv se se sruby na klíč v naší republice můžeme setkávat nejčastěji na vesnicích a na řidčeji zastavěných plochách, v normálním městě by srubový dům na klíč působil jako pěst na oko, objevují se u nás i tak čím dál častěji. Tak jako tak, i srub má jisté vlastnosti, které nelze přehlížet.
Ještě před tím, než se pustíme do toho, jaké mají sruby výhody či nevýhody, bychom měli vědět, jaký je rozdíl mezi srubem a roubenkou. Jde o rozdíl, kterého si všimneme okamžitě. Srubové domy jsou stavěné z kulatin, roubenky naopak z trámů – kdy je roubenka historicky starší, srub je jakýmsi mladším bratrem roubenek. V dnešní době jsou populární zejména sruby – a to hlavně kvůli svému vzhledu a vlastnostem. Navíc, dnešní srub nemusí vypadat nijak zastarale, pokud chcete, lze postavit i velmi moderní srubový dům na klíč s elegantním designem.
Jedním z důvodů, proč si lidé pořizují dřevěné domy na klíč, je hlavně jejich vzhled, který tvoří největší výhodu srubových domů. Design srubů je nadčasový, to znamená, že nikdy nevyjde z módy – vždy jej lze postavit nejrůznějšími způsoby. Druhou výhodou srubových domů je klima, které bude v interiéru srubu. Interiér takového domu krásně voní dřevem i několik let, navíc i výskyt plísní je zde téměř nemožný, protože zde nepanuje tolik mokrých procesů.
Hodně srubových domů na klíč se izoluje za pomoci přírodních materiálů, které mají srovnatelné vlastnosti s polystyrenem či minerální vlnou. Patří sem například len, konopí či ovčí vlna. Díky těmto materiálům bude váš domov dýchat – například konopí je difuzní – dýchá, takže se vyhnete plísním, ale i různým alergiím. Výhodou dýchajícího domu je lepší vzduch, než jaký je v polystyrenem „zakonzervovaných“ domech.
Další výhodou je rychlost stavby, která je výrazně kratší než u zděného domu. Nemalou výhodou je i fakt, že v teplých barvách a v obklopení dřeva se člověk cítí příjemně. Povrchová teplota dřeva je navíc oproti zděným domům větší, proto stačí srubový dům vytápět na méně stupňů – stačí něco málo přes 20°C, protože nás ovlivní nejen skutečná, ale i pocitová teplota. Například modré interiéry působí na psychiku chladně, proto se musí vytápět víc, kdežto dřevo má teplou hnědou barvu.
Každé bydlení má své nevýhody, bohužel i sruby na klíč. První nevýhoda tkví v tom, že pokud už dům postavíte, musíte mít dobře rozvrženo, kde bude která zásuvka. Dům na klíč je z kulatin a nová by se přidávala velmi těžko. To samé platí i u různých rozvodů. Pokud chcete v domě něco, co bývá ke zdi přišroubované, musíte myslet na to, že časem si dům bude „sesedat“, dřevo navíc může při změně teplot trochu pracovat, což se projeví jemným praskáním, které ale časem přestane. A v neposlední řadě – dřevo může být mírně horší zvukový izolant, proto pokud máte děti, které jsou při hraní jako stádo slonů, může se stát, že půjdou z patra slyšet. To by ale byly i v klasickém domě.