Toto nelze jednoznačně určit, vždy záleží na typu prostor kde je zamýšleno podlahy použít. Vinylové podlahy v dnešní době již téměř vytlačily podlahy laminátové. V porovnání s dřevěnými podlahami mají jednu hlavní nevýhodu, kterou je nemožnost renovace. Jednotlivé díly vinylových podlah se nejčastěji mění kus za kus, dřevo lze zbrousit a ošetřit olejem či voskem (a to opakovaně).
Při zatečení vody do podlahy je zásadní vědět, jak dlouho tam voda stála. Poškozené místo nejčastěji zčerná a nabobtná, takovou část je možno vyměnit, podlahu vybrousit a uvést do původního stavu.
Dřevěná podlaha je pochozí po 24 hodinách. Pokud se jedná o podlahy lakované, doporučujeme nechat lak vytvrdnout 2-3 dny. Poté je podlaha pochozí a lze rovněž stěhovat nábytek.
Pro bezproblémové vytápění prostoru by tepelný odpor parketové podlahy neměl překročit hodnotu 0,15 m2 K/W. Tepelný odpor (m2K/W) lze vypočítat tak, že tloušťku podlahové krytiny vydělíte koeficientem tepelné vodivosti. Pokud počítáte tepelný odpor u plovoucích podlah, je nutné započítat tepelné odpory všech materiálů z celkové vrstvové skladby.
Prkna dřevěné podlahy se nejčastěji kladou po směru dopadu slunečního světla, které do místnosti proniká. Tímto způsobem pokládky lze místnost mírně opticky prodloužit. Pokud nás klienti požádají o optické rozšíření úzkých místností, volíme pokládku příčnou, tedy při vstupu do místnosti jsou prkna napříč.
Aktuální trendy poměrně jednoznačně upřednostňují podlahy olejované a to především z důvodu zachování přirozenosti dřeva. Díky tvrdým voskovým olejům lze navíc volit finální odstín podlahy od světlých až po odstíny tmavé. Nespornou výhodou olejovaných podlah je jednoznačně možnost lokálních oprav, což u podlah voskovaných v podstatě není možné. Údržba olejované podlahy musí být pravidelná a je mírně náročnější než údržba a péče o lakovanou podlahu.
Ano, lokální opravy jsou u olejovaných podlah výrazně jednodušší než u podlah lakovaných. Velkým pomocníkem v tomto jsou tvrdé voskované oleje a nejjednodušší opravy je možno realizovat na podlahách kde byl použit olej bezbarvý. Opravit lze i podlahy kde byly použity oleje barvené, ale opravované místo bude rozpoznatelné, dokud nedojde k postupné oxidaci a sjednocení se zbytkem podlahy.
Důležité je opatřit nohy nábytku filcovými podložkami a u kolečkových křesel volit kolečka pogumovaná nebo ideálně speciální podložky pod kolečková křesla.
Celkový čas pokládky podlahy je ovlivněn velikostí místnosti a typem podlahy. Běžné lhůty pro položení 20m2 = 1 den, 50m2 = 2 dny, 100m2 = 3-4 dny, 200m2 = týden. Do celkové času pokládky je zahrnuto také olištování a závěrečný úklid.
Kročejové podložky vždy volíme tak, aby maximálně vyhovovali klientem vybrané podlahové krytině a také jeho dalším požadavkům. Například u panelových domů používáme podložky, které výrazně snižují hlučnost.
Nemusíte, našim klientům běžně nabízíme službu, kdy jsme díky speciálnímu vybavení přesunout těžké kusy nábytku do jiných místností a po položení podlahy je vrátit zpět na místo.
Ano, všechny námi používané podlahy je možno položit na podlahové topení. V rámci dodržení záruky je však důležité dodržení maximální povrchové teploty dřeva, která se nejčastěji pohybuje na úrovni cca 26°C.
Olejované podlahy jsou v porovnání s podlahami lakovanými, mírně náročnější na údržbu. Je nutné jim věnovat pravidelnou péči v podobě použití mýdla na dřevěné podlahy. Lakované podlahy postačí pouze luxovat a stírat vlhkou metodou.
S ohledem na členitost místností a specifické vlastnosti každého materiálu je třeba počítat s prořezem, který se nejčastěji pohybuje na úrovni 5-10% z celkové metráže pokládané podlahové krytiny. Při nákupu podlahové krytiny tedy doporučujeme k metráži místnosti připočíst ještě 10% navíc a v této metráži koupit podlahovou krytinu.
Důležité je především očištění podlahy a ošetření dle návodu výrobce/dodavatele. Podlaha se musí vždy vyrovnat s klimatem a světelnými podmínkami v místnosti, není tedy vhodné ji v prvních 4 týdnech po pokládce zakrývat kobercem.
Ano, dřevo je přírodní materiál a každý druh dřevěné podlahy reaguje na sluneční záření jinak. Ve většině případů dochází k zesvětlení původního odstínu podlahy.
Venkovní dřevěné podlahy musí být položeny pouze z vybraných typů dřevit. Běžná údržba znamená oplach například zahradní hadicí + vytření. Čištění lokálních nečistot se musí provádět ideálně mýdlovým roztokem.