• +420 732 653 601

Jsou parkety vhodné do dřevostaveb

Celosvětově se dřevo stává převažujícím stavebním materiálem pro běžné rodinné domy. Čím dál častěji je možno i v České republice sledovat použití dřeva při stavbách. Dřevostavby jsou nyní na vzestupu, což lze sledovat i u našich sousedů v Německu a Rakousku.

Životnost dřevostavby je dána bezpochyby péčí o ni v průběhu jejího užívání. Životnost morální je v tomto ohledu mnohem důležitější, nežli životnost fyzická. Musíme si odpovídat na otázky, jak dlouho může dřevostavba uspokojovat nároky na ni kladené a zároveň, jak ji následně ekologicky a s co nejnižšími náklady zlikvidovat v případě potřeby.

 

Drevostavba.com

Vlastnosti parket

Dřevostavba má působit teplým a útulným dojmem. Interiér může jistě toto příjemné klima dotvářet vhodným výběrem podlahové krytiny.

Dřevěné podlahy mají výborné izolační a akustické vlastnosti. Navíc se vyznačují dlouhou živostností a vypadají dobře. Parketová podlaha je investicí na celý život. Můžeme o ni říci, že je symbolem elegance a útulnosti. Chceme—li jednoduše a efektivně spojit smyslnost a útulnost je volba parket do dřevostavby na místě. Díky svým vlastnostem a možnosti opakovaného lakování, olejování, broušení či snadného vyměňování jednotlivých dílů jsou parkety takřka nesmrtelné.

 

Dřevo na výrobu parket

Stejně jako dřevo pro zhotovení dřevostavby můžeme volit i dřevo, z něhož budou parkety vyrobeny. V dřevostavbách se parkety z dubu, bukového dřeva, jasanu nebo javoru nejlépe uplatní v ložnici a obývacím pokoji. Parkety z exotického dřeva jsou vhodnou variantou do koupelny. Vícevrstvé parkety, které se vyznačují menší tloušťkou a nízkým tepelným odporem, jsou vhodné pro podlahy s instalovaným podlahovým vytápěním.

 

Vzory parket

Pokládka parket nabízí možnost volby z široké škály vzorů a barev. Můžeme volit vazbu půlenou, pravidelnou, rovnoběžnou, nepravidelnou (tzv. divokou). Oblíbenými vazbami jsou vzory rybích kostí, žebříku či tabulového vzoru. Jednotlivé vzory parket vybíráme dle typu místnosti dřevostavby. Správná volba vzoru parket prostor opticky rozšíří a protáhne nebo naopak zúží a opticky zmenší.

 

Obnovení životnosti parket

Nové parkety v dřevostavbě je zapotřebí čas od času udržovat. Vhodné je použití speciálních laků a olejů.

V případě renovace parket se jeví několik možností, jak obnovit jejich životnost. První možností je zbroušení starých parket, které následně vytmelíme a na závěr uděláme základní povrchovou úpravu pomocí laku, oleje či vosku. Další možností je přeložení poškozených parket v dřevostavbě.

 

Cena parket

Cenová relace parketové podlahy se odvíjí od více faktorů. Stejně jako u dřevostavby jako takové, vstupuje do hry volba dřeviny, způsob zpracování, velikost formátu a v neposlední řadě i povrchová úprava parket.