Tak, a je to tady! Čeká vás malování vašeho domova. Ještě před tím, než k nějakému malování vůbec dojde, je třeba stěny na tuto „akci“ náležitě připravit. Malíři pokojů Praha jsou vám k dispozici i při samotné přípravě na malování (seškrabání staré barvy, opatření nátěrů, apod.), některé věci si však můžete zajistit klidně sami. Zejména, pokud se jedná o rozsáhlejší rekonstrukci.
Někdo řeší malování tak, že jen přemaluje stěnu novou výmalbou. V případě, kdy máte světlou výmalbu a budete na ni dávat novou, to jde bez problému. Horší to je ve chvílích, kdy chcete přemalovat tmavé stěny na světlejší barvu. Tak jako tak, vždy je lepší starou barvu odstranit. Zeď si namočte, aby šla barva snáze dolů a poté ji oškrábejte ocelovou stěrkou. Musíte však dávat pozor na omítku. Jestli však nátěr odstraňovat nechcete, zeď učistěte alespoň nasucho, nebo stěny umyjte vlažnou vodou se saponátem – poté proveďte oplach čistou vodou.
Před malováním musíte zkontrolovat stav a kvalitu omítky, to zejména u starších domů, kdy nemusí být omítka v nejlepším stavu. Omítka, která se bude vymalovávat, musí být:
Části, které se drolí, nedrží a jsou zvětralé, opatrně osekejte, nebo je zbruste. Špatné části omítky najdete tak, že budete na stěny opatrně poklepávat. Části, kde jste špatnou omítku odstranili, znovu omítněte.
Máte na stěnách trhliny nebo dírky po hřebíčcích, kde visely obrázky? Mnoho z nás jako první sáhne po sádře, ta však není nejvhodnější kvůli tomu, že ji můžeme míchat jen po malých troškách, jinak by zatvrdla. Pro opravy nedokonalostí použijte tmel. Můžete si ho namíchat i větší množství, navíc se vám bude lépe roztírat a nebude se drolit. Tmel nanášejte ocelovou stěrkou. Na zakrytí trhlin u stropu můžete použít i spárovací pásky.
Občas se na stěnách mohou objevit nečistoty (od mastnoty, kouře či promáčení). Ty je potřeba odstranit – a to buď s pomocí mýdlové vody, nebo oškrabáním. Jestliže máte na stěnách plíseň, musíte se jí důkladně zbavit, jinak by se na nové výmalbě objevila časem znovu. Plíseň je třeba desinfikovat, mechanicky odstranit a opatřit nátěrem s fungicidními účinky. Občas je lepší, pokud místnost opatříte novou omítkou, protože plíseň může sahat opravdu hluboko. Občas může být těžké se jich zbavit, nebo najít jejich skutečný zdroj. Nesmíte zapomínat na pravidelné větrání.
I omítka může být příliš hrubá nebo s nerovnostmi. Těch se můžete zbavit s pomocí stěrky – stěrku seženete v každých stavebninách a to v různých provedeních.
Penetrace je napuštění savého podkladu. Podklad se díky penetraci zpevní, sjednotí se rozdílná savost materiálu a barva ke stěně lépe přilne. Penetrují se méně pevné podklady – nové i staré omítky, omítky po odstranění předchozích nátěrů. Do penetračního nátěru můžete přidat i malé množství barvy, na kterou budete místnost malovat. Při výběru penetrace se zaměřte na výběr správného druhu. My, malíři pokojů Praha, máme penetrování jako součást našich služeb.
Nově omítnuté stěny mají výhodu v tom, že nám ušetří hodně práce. Stěny stačí zbavit prachu, nepenetrovat a vymalovat. Stěny však musí být dostatečně vyzrálé – alespoň 1 měsíc, pokud nebudete malovat s vápnem.