• +420 732 653 601

Dokonalost finské sauny

Finská sauna má mnoho svých příznivců a to nejen ve své domovině ve Finsku. Na chuť jí přicházejí i středoevropané a nechybí v žádném wellness centru. Ve Finsku saunu najdeme skoro v každém domě, je to jejich součást a jen těžko by jsme se setkali s finskými obyvateli, kteří by saunu nebrali, jako důležité místo pro rodinné setkání nebo jen pro očistu těla.

Z historie bychom mohli zmínit, že finská sauna byla známá již před mnoha staletími a lidé si zde přicházeli nabrat energii a očistit své tělo a mysl. Dnes je to místo, kde si lidé sice chodí odpočinout, ale stres, kterého je všude kolem dost, se musí nechat za dveřmi stejně jako hněv a zloba. Je proto nutné načerpat energii na další dny a nechat své tělo a mysl odpočívat a to se vším všudy.

Materiál pro sauny

Pokud jde o materiál, ze kterého by měly být sauny vyrobeny, musí to být především dřevo, které odolává vysoké teplotě a vlhkosti.  Z našich lesů to může být smrk, olše i osika. Zahraniční dřeviny nabízejí trochu jiné vlastnosti , ale jsou rovněž velmi dokonalé a kvalitní. Záleží samozřejmě na finančním rozpočtu investora. Cedr, severská borovice, teak – to vše jsou dřeviny, které nabízejí zájemcům o domácí saunu dokonalost, kvalitu a pevnost. Zvláštní zabarvení severské borovice je načervanalé a dodává tak sauně  jedinečnost. Je to opravdu exkluzivní materiál, který je stabilní a vypadá skvěle.  Osika je z listnatých stromů nejlepší volbou. Dřevo vyniká svou měkkostí a bezsukovostí. Jeho struktura je jemná a barva světlá. Pokud někdo touží po luxusu, může si zvolit cedrové dřevo. Finská sauna tak bude opravdu výjimečná. Cedr nemá žádné suky a je výjimečný především svou vůní a bohatému obsahu esenciálních olejů. V současné době jde o nejžádanější materiál pro stavbu finské sauny.

Finská sauna a její pozitivní účinky na naše tělo

Finská sauna funguje na principu suché páry, kde maximální vlhkost vzduchu je 25% a teplota se pohybuje od 80  do 110 ° C. Naše tělo se začne potit a vyplavují se tak škodliviny z našeho těla ven. A nejen škodlivé látky, ale také hormon štěstí se vylučuje pomocí finské sauny, proto se člověk cítí spokojený a uvolněný. Vlhkost vzduchu ve finské sauně můžeme zvýšit prostřednictvím saunových kamen, na kterých jsou umístěny kameny, které je v tomto případě nutné polévat. Jsou rozžhavené v případě polití se vlastně do vzduchu vylučuje pára. Můžeme také použít bylinky nebo esenciální oleje.

Co se týká blahodárných účinků sauny, tak zde můžeme podotknout, že finská sauna je nejen dokonalým místem pro odpočinek nebo relaxaci, ale je to doslova očista pro naše tělo i mysl. Dále finská sauna zvyšuje naši obranyschopnost a tak se nám v zimních měsících bacily mohou účinně vyhnout. Je ale také velmi vhodná jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů a nechybí v žádném sportovním centru. Vytrvalostní a silové sporty jsou se saunou doslova kamarádi. Finská sauna je zkrátka skvělým místem pro načerpání energie a odpočinek, který je v dnešní uspěchané době důležitý.

Sauna svépomocí či s profesionální firmou

O dokonalosti finské sauny jsme již psali a teď je na řadě ještě zjistit, jak si vlastně takovou saunu představujeme. Dnešní moderní svět nabízí nepřeberné množství nabídek spolehlivých firem, které nám saunu dokážou postavit a to kdekoliv, ale také je zde nabídka saunových kabin, které se vejdou do jakéhokoliv prostoru doma. Postačí nám tři metry čtvereční a domácí sauna může být naše. Firmy nám také poskytnou nejen profesionální a kvalitní práci, ale i odborné poradenství, které je tady určitě na místě. Jsme přece jen v tomto oboru laikové a umístění sauny bychom měli přenechat na odbornících. mají dokonalé a praktické zkušenosti, které jsou ještě podtrženy letitými znalostmi v tomto oboru.