• +420 732 653 601

Vybíráme dřevěnou podlahu na chalupu

Pořídili jste si chalupu, kterou rekonstruujete nebo jste zdědili domek na horách po babičce? Pak jistě přemýšlíte o tom, že zachováte ráz objektu. Na chalupu vždy patřila dřevěná podlaha. Dřevo dokresluje atmosféru, kterou chaloupky nabízí. Dost možná vás už jen pohled na něj přenese do pohádkové pohody. A také na dotek má přírodní dřevo neopakovatelné kouzlo. Dřevo je na chalupu jasnou volbou. Jaký typ dřeva však zvolit? A na co se vlastně při výběru vhodného typu zaměřit?

Renovace parket Praha

Životnost jednotlivých typů dřeva se liší

Nejprve je nutné říci, že na pohled je opravdu krásná každá dřevěná podlaha. Jenže jen o vzhled pochopitelně nejde. Důležité je také, aby podlaha něco vydržela a sloužila pokud možno dlouhá léta. Měli byste tedy vědět, že každé dřevo má jinou životnost. Od ní se také odvíjí cena prken. Obecně lze říci, že čím vyšší životnost podlaha má, tím vyšší je její pořizovací cena.

 

Například prkna z modřínu nebo smrku jsou cenově dostupná. Jde však o měkké dřevo, kterému hrozí poškrábání. Ani životnost těchto prknem není nikterak dlouhá. Možná namítnete, že prkně nalakujete a tím budou odolnější. To je pravda. Lak zvýší odolnost podlahy.  Přesto však musíte počítat s tím, že pořizujete podlahu s kratší životností. Určitě bychom tento typ dřeva nedoporučovali do kuchyně nebo obývacího pokoje. Pokoj pro hosty nebo pracovna jsou však prostory, kam se toto dřevo hodí.

 

Tvrdá prkna z jasanu nebo dubu jsou odolná. Proto jsou to dřeviny vhodné i do exponovaných místností. Hodí se v podstatě kamkoliv. A kromě toho, že jsou opravdu odolná proti poškození nabízí navíc dlouhou životnost. Podlaha z tvrdého dřeva vám může sloužit klidně déle než 30 let. Podobné vlastnosti nabízí také exotické dřeviny. Pokud se vám tedy líbí spíše jejich vzhled, můžete je použít jako alternativu k dubové nebo jasanové podlaze.

 

Vlastnosti jsou důležité

Ještě nejste zcela rozhodnuti, zda je dobrou volbou na chalupu investovat právě do dřevěné podlahy? Možná vás přesvědčí vlastnosti dřevěné podlahy. Nejde jen o to, že dřevo nabízí opravdu dlouhou životnost a navíc se po něm příjemně chodí. Další skvělou vlastností je akustická izolace. Už od pohledu je dřevo také velmi hřejivé, působí útulně a vnáší do prostoru kus přírody.

 

Pochopitelně však musíte počítat s tím, že je to přírodní materiál, který pracuje a reaguje na změny teplot a vlhkosti. V létě mohou prkna vysychat a tím se smršťovat a naopak v zimě vlhnout. Je jasné, že s tímto si poradíte mnohem lépe v rodinném domě, kde trávíte takřka každý den, než na chalupě, kde jste jednou za čas. Z toho důvodu je vhodné před pokládkou podlahy na chalupu pozvat odborníka, který vám poradí, zda je dřevěná podlaha na chalupu vhodným řešením. Případně je dobré si nechat dřevěnou podlahu odborně položit, abyste předešli nedostatkům. Profesionálně položená podlaha by měla fungovat perfektně dlouhé roky.

 

Olej nebo raději lak?

V první řadě se musíte rozhodnout, zda pořídíte podlahu z měkkého nebo tvrdého dřeva. To však není zdaleka všechno. Přijde ještě další rozhodování. Chcete, aby prkna byla přírodní? Chystáte se je nalakovat nebo chcete použít olej pro jejich napuštění. Má být vrstva bezbarvá nebo zvolíte nějaký odstín? Zvolit si musíte také šířku jednotlivých prken. Jistě je o čem přemýšlet. Vždy je však dobré držet se obecných pravidel. Tedy do menších prostorů využít spíše světlejší odstíny dřeva, aby se prostor na pohled zvětšil. Myslete však na to, že pokud bude podlaha opravdu velmi světlá, bude na ní vidět každý nepořádek. Je dobré se tedy zaměřit také na kresbu dřeva. Čím větší bude, tím méně bude špína viditelná.

 

Jestliže očekáváte opravdu přírodní vzhled podlahy, pak je dobré dřevo natřít olejem. Pokud chcete zvolit nějaký oblíbený odstín, pak je možné podlahu natřít barevným lakem. Je jen na vás, co zvolíte. Ať už si vyberete jakoukoliv povrchovou úpravu, vždy je nutné po nějakém čase úpravu obnovit.

 

Čím umýt dřevěnou podlahu na chalupě?

Dřevěná podlaha by nikdy neměla být příliš mokrá. Nesvědčí ji ani žádné chemikálie. Vhodné je ji zamést nebo vysát na sucho. A následně vytřít vlhkým mopem nebo utěrkou z mikrovlákna. Vyhnete se tak škrábancům a jakémukoliv případnému poškození. V žádném případě nepoužívejte ani drátěnku ani kartáče. Co se týká prostředku na mytí, vyberte speciální přípravek určený pro dřevěné podlahy. Ideální je nechat si doporučit přípravek přímo od prodejce podlahy. Vždy je však nutné, aby byl přípravek šetrný. Nikdy nezkoušejte abrazivní nebo leptavé přípravky.