Máte zájem o odbornou renovaci, údržbu či pokládku podlahy?
Rádi vám připravíme bezplatnou kalkulaci.
Dřevěná podlaha je úžasná. Nejen, že je krásná na pohled, přináší do domu trochu přírody a vytváří útulnou atmosféru, ale také vás pravděpodobně přežije. Navíc se dá bez potíží renovovat. Proto, aby dřevěná podlaha sloužila co možná nejdéle je však potřeba se o ni náležitě starat. Je třeba myslet na to, že dřevo je živý materiál, a tak neustále pracuje. V čase se může měnit. A to jak barevně, tak rozměrově. To jsou také důvody, proč je péče o dřevěné podlahy tak důležitá.
Chvíli velké teplo, pak zase nepříjemná zima. Velké výkyvy teplot dřevu rozhodně nedělají dobře. Stejně tak není dřevěná podlaha příliš kamarád s vlhkostí. Vlivem změny teplot nebo vlhkosti mohou na dřevěné podlaze vzniknout spáry. Naštěstí však existuje zámkový spoj, který udrží jednotlivá prkna u sebe. I přesto je vhodné v bytě udržovat teplotu od 18 do 25 stupňů. Relativní vlhkost vzduchu by pak měla mít hodnoty od 40 do 60 %.
Trápí vás ve vašem domě vysoká vlhkost? To není dobré nejen pro podlahu, ale ani pro vaše zdraví. V takovém případě je opravdu velmi důležité pravidelně větrat. Jestliže je vlhkost opravdu hodně vysoká, sáhněte také po odvlhčovači vzduchu. Na trhu jsou přístroje, které není nutné zapojovat do elektřiny a fungují jen na speciální tabletu. Případně takové, které fungují pomocí elektřiny a jsou výkonnější.
Pochopitelně může nastat také opačný problém. Vlhkost ve vašem domě bude příliš nízká. Ani suchý vzduch není ideální. V takovém případě zkuste do bytu pořídit větší množství květin nebo rovnou zvlhčovač vzduchu. Hodit se bude i při nachlazení. V každém případě je dobré vlhkost v domě pravidelně kontrolovat pomocí vlhkoměru. Nejen kvůli dřevěné podlaze, ale také kvůli zdraví vaší celé rodiny.
Rádi vám připravíme bezplatnou kalkulaci.
Jistě víte, že každý typ dřeva je jinak odolný. Vzhledem k tomu, že podlahy bývají velmi namáhané, je třeba vždy volit tvrdé dřevo. Případně středně tvrdé dřevo. Hodí se dub, buk, jasan, javor, třešeň, případně habr. Pochopitelně je třeba počítat s tím, že pořízení podlahy z tvrdého dřeva bude finančně náročnější. Nicméně cena se vám v průběhu let vrátí. Kvalitní dřevěná podlaha vydrží opravdu mnoho let.
Stejně jako každou podlahu je třeba dřevo pravidelně udržovat. Zamést nebo vyluxovat je vhodné každý den. Alespoň jednou v týdnu je pak třeba podlahu ze dřeva také vytřít. Zapomeňte však na nevyždímaný hadr. Dřevěnou podlahu je třeba vytírat pouze vlhkým hadrem, ideálně mopem. Voda totiž dřevu rozhodně nesvědčí. Nepoužívejte ani žádný agresivní čisticí přípravek. Vhodný je klasický ocet, případně si pořiďte speciální prostředek určený právě na údržbu dřevěné podlahy.
Vytíráním však péče o dřevěnou podlahu nekončí. Dřevo vyžaduje také pravidelné ošetřování. Olej nebo lak. Výběr je v podstatě na vás. Každá varianta má své pro i proti. Dřevěná podlaha ošetřená olejem vypadá na pohled přirozeně. Naolejované dřevo má výraznou strukturu a je tmavší. Přibarvení oleje pak lze vytvořit patinu. Navíc lze naolejovanou podlahu snadno opravit. Olejovat je však nutné minimálně jednou, raději dvakrát ročně. Je třeba dodat, že olej se hodí také do míst, kde je větší vlhkost. Na rozdíl od syntetického laku je olej prodyšný. Olej také působí proti vysychání dřeva a zachovává jeho pružnost. Dále působí proti tvorbě prasklin. Olej má také jednu nevýhodu. Podlahy, které ošetříte olejem v podstatě nejsou odolné proti chemickým přípravkům. Stejně tak nesnesou gumové podrážky.
Lak přináší pohodlnější údržbu. Pokud se však lakovaná dřevěná podlaha poškodí, je třeba přelakovat znovu celou podlahu. Nejde opravit jen poškozené místo jako v případě oleje. Navíc je syntetický lak náchylný na praskání a loupání v případě, že se dřevo příliš rozpíná vlivem teploty a vlhkosti. Na druhou stranu je lak poměrně odolný proti oděru a také má protiskluzové vlastnosti. Lak také chrání dřevěnou podlahu před nečistotami a tekutinami. V podstatě dřevo uzavře. Vybrat si můžete matný lak, polomat nebo vysoký stupeň lesku.
Na začátku je třeba se k nalakované podlaze chovat opravdu šetrně. Plné zatížení je vhodné po minimálně osmi dnech. Pamatutje si, že čím více budete na počátku nalakovanou podlahu ze dřeva šetřit, tím déle lak na podlaze vydrží. V prvním týdnu po lakování úplně zapomeňte na vytírání. Z počátku je třeba čistit podlahu jen na sucho. Ideální je také myslet na to, že čím méně prachu se na podlahu dostane, tím déle lak na jejím povrchu vydrží.
Je vaše dřevěná podlaha opravdu ve špatném stavu a dílčí zásahy už nepomáhají? Není třeba zoufat. Ve většině případů lze podlahu ze dřeva zachránit celkovou renovací. Na tu je vhodné si najmout odborníky v oboru. Jedině tak bude vaše podlaha v dobrých rukou a bude vám sloužit i další desítky let.
Mezi oblíbené dřevěné podlahy patří parkety. Pro ně platí v podstatě ve všech směrech to, co u jiných druhů dřevěných podlah. Důležité je vytírat parkety jen vlhkým hadrem nebo mopem a pravidelně se o ně starat. Na povrchovou úpravu lze použít vosk na parkety, případně lak na parkety. Záleží na vás, čemu dáte přednost. Při větším poškození je třeba sáhnout k broušení parket. Renovace parket by se v každém případě měli, stejně jako u každé jiné dřevěné podlahy, ujmout odborníci.