• +420 732 653 601

Jaké obtíže můžeme řešit s dřevěnými podlahami

Podlahy ze dřeva mají spoustu výhod. Do našich domovů vnáší pohodu, jsou příjemné na došlap a v neposlední řadě vydrží opravdu dlouhá léta. Samozřejmě mohou přijít také potíže. Ať už při samotné pokládce nebo později při užívání. Jaké obtíže lidé s dřevěnou podlahou nejčastěji mají? A jaké je jejich ideální řešení? Lepší je být připraven než překvapen. Pojďme se tedy podívat na to, co všechno se může stát a jak to vyřešit.

Renovace parket Praha

Podlaha nejde do sebe

Často se stává, že se lidé rozhodnou v rámci úspor namontovat podlahu svépomocí. Dřevěná podlaha pak domácím kutilům nejde do sebe zaklesnout. Může to být tím, že se bojí použít sílu, aby podlahu nepoškodili. A to se pochopitelně také může stát. Nicméně výrobci schválně vyrábí systémy těsné, jelikož malá mezera časem mezi prkny stejně vznikne.

Vliv na pokládku může mít například také pokojová teplota. V místnosti, kde se pokládá podlaha by totiž neměla být příliš nízká. V takovém případě by se se dřevěnou podlahou opravdu špatně pracovalo. Ideální je v místnosti, kde se pokládá dřevěná podlaha tedy topit. Dřevo je přírodní materiál a jako takové neustále pracuje a reaguje na změny teplot.

Pokud se tedy obáváte, že podlahu nezvládnete položit sami, bude lepší, pokud to necháte na odbornících. Budete tak mít jistotu, že podlaha bude profesionálně položená. A vy to budete mít bez práce a bez obav.

Podklad musí být opravdu suchý

Jestliže chcete položit dřevěnou podlahu v novostavbě nebo v místnosti, kde jste nově vyrovnávali podlahu, je třeba se vždy přesvědčit, že je povrch opravdu suchý. A je jedno, jestli je základem beton nebo anhydrit. Pokud se domníváte, že proschnutou podlahu poznáte pouhý pohledem, jste na omylu. Vždy je třeba použít vlhkoměr, díky kterému naměříte přesné hodnoty. Obáváte se, že je to nad vaše síly a mohli byste při pokládce něco pokazit? Pak bude lepší nechat pokládku podlahy na těch, kteří se této práci věnují denně.

Na podlaze je vidět každý krok

Muži si toho možná ani nevšimnou, ale hospodyňky jsou často nešťastné, pokud mají podlahu, na které je vidět každý krok. V domácnosti, kde jsou děti to platí dvojnásobně. Nikdo nechce, aby pět minut po vytření podlahy byly na celém jejím povrchu fleky. Ženy pak mají sto chutí se na všechno vykašlat, jsou nevrlé, protivné. A takové manželky doma nikdo nechce. Jak vyřešit takový problém, se kterým si pravděpodobně neporadí ani ten nejdražší mycí prostředek?

Poraďte své ženě, aby kupovala čisticí prostředky bez leštěnky. Protože právě leštěnka na dřevěné podlaze vytváří film, na kterém je vidět opravdu všechno. Ujistěte ji, že dřevěnou podlahu může klidně čistit jen obyčejnou vodou. Méně je totiž někdy opravdu více. Dřevo prostě nepotřebuje žádné moderní přípravky za nehorázné sumy. Dále je třeba myslet na to, že dřevo je citlivé na vlhkost. Ideální je proto pravidelně podlahu luxovat nebo zametat. Při vytírání pak vždy mop nebo hadr velmi důkladně ždímat. Obecně jsou mnohem lepší ploché mopy, které jdou snadněji ždímat.

Podlaha je zničená

O každou podlahu je třeba pečovat pravidelně. A u té dřevěné to platí dvojnásobně. Uvidíte, že pravidelná péče se ve výsledku opravdu vyplatí. Zvlášť na místech jako je kuchyň nebo dětský pokoj, kde se snadno může stát nehoda s nějakou tekutinou, která by mohla podlahu lehce poničit. Ano, vše se dá zachránit, ale čím jednodušší náprava chyby bude, tím lepší. Pokud máte olejovanou podlahu, je třeba ji přetřít olejem ideálně dvakrát do roka. Olej totiž na dřevěné podlaze vytváří jakousi ochrannou bariéru. Díky tomu dřevo nenasaje vylité tekutiny. V případě, že olejovou vrstvu na dřevě neobnovíte, máte v případě nehody jen jednu možnost. Podlahu nechat zbrousit. Je to však zbytečné, pokud se tomu dá předejít. A jestli nechcete myslet na to, že je pravidelná údržba potřeba, zvolte raději lakovanou dřevěnou podlahu, o kterou se nemusíte tolik starat.

Kde koupit olej na dřevo?

Vždy je ideální dojít do specializované prodejny a vybrat olej vhodný přesně na váš typ podlahy. Nebojte se do oleje investovat. Buďte si jisti, že kvalitní olej dokáže vaši dřevěnou podlahu opravdu kvalitně chránit.

Boty jako nepřítel dřevěné podlahy

Pokud se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, rozhodně byste po ní neměli chodit v botech. Samozřejmě, že boty jako takové nejsou nepřítelem dřevěné podlahy. Do podrážky se však snadno může dostat například kámen, který dokáže podlahu poškodit. Stejně tak jsou nepřítelem dřeva jehlové podpatky. Kromě bot by mohly škody na dřevěné podlaze způsobit také židle na kolečkách. Pokud tedy máte doma takovou židli, je dobré si na podlahu umístit speciální podložky, které ji ochrání.