• +420 732 653 601

Dřevěná podlaha do koupelny? Ano, ale ne každá

Máte rádi přírodní materiály a rádi byste v celém svém domě měli dřevěné podlahy? Není to špatná volba. Dřevo vydrží na celý život a ještě mnohem déle, pokud se o něj budete náležitě starat. Nicméně jsou prostory, kam klasická dřevěná podlaha vhodná není. Ano, jde zejména o koupelnu. Neznamená to však, že musíte jít s davem a pořídit do koupelny klasické kachličky. I v koupelně můžete mít podlahu ze dřeva. Je však důležité zvolit správný typ dřeva a opatřit ho silnou ochrannou vrstvou.

 

Opravdu je možné mít v koupelně dřevěnou podlahu?

Jistě se setkáte s nechápavými pohledy okolí. Dřevěnou podlahu do koupelny? Zbláznili jste se? Vždyť je tam vlhko! V kuchyni každý dřevěnou podlahu akceptuje. Je tam sice také vlhko z vaření, ale není tak velké. A navíc nehrozí, že by se tam často vylévala voda. Přesto opravdu není nereálné vybrati si do koupelny podlahu ze dřeva. Dřevo je totiž odolnější, než si většina lidí myslí. Do koupelny se hodí, že je dřevo na dotyk příjemné a nestudí do nohou. Kde jinde než v koupelně chodíme všichni bosí.

 

Možná však i vy máte strach z toho, že podlaha v koupelně zplesniví a voda na ni bude mít neblahý vliv. Za pár let ji tak budete muset chtě nechtě vyměnit. Pochopitelně se to vše stát může. Ne však v případě, že podlahu dostatečně ošetříte. Jistě si vzpomenete, že v minulosti se dřevěné podlahy používaly naprosto všude. Domy měly v podstatě jednu světnici, kde se vařilo na kamnech a lidé se ve vytápěném prostoru také koupali. Jiné prostory neměli. Pokud tedy toužíte po dřevěné podlaze v koupelně, klidně do toho jděte. Vybírejte rozhodně z třívrstvých podlah. Ty jsou opravdu odolné. A typ dřeva? Obecně se dá říci, že nejvhodnější jsou tvrdá dřeva nebo exotické dřeviny, které se používají také na terasy nebo mola u bazénů a rybníků.

 

Renovace parket Praha

Exotika nebo ořech?

Pří vybírání dřevěné podlahy do koupelny byste se měli zaměřit zejména na pružnost dřeviny. Ne každý typ dřeva se totiž hodí to tak náročného prostoru, jakým je koupelna. Pokud dáváte přednost našim dřevinám, pak je vhodné uvažovat o dubu nebo ořechu. Jestliže vám nevadí cizokrajné dřeviny nebo se vám dokonce zalouvají více, pak vsaďte na merbau. My doporučujeme do koupelny právě exotické dřeviny. Jsou totiž obecně mnohem odolnější než naše dřeva. Navíc mají opravdu nápadité vzory a krásnou kresbu. Jsou opravdu designové a estetické. S podlahou z exotických dřevin získá vaše koupelna dojem přepychového prostoru.

 

Je třeba aby dřevo opravdu dobře těsnilo

Pokud chcete pořídit do koupelny dřevěnou podlahu, je třeba dřevo při pokládce dobře ošetřit. Měli byste zvážit, zda použít impregnaci, lak nebo olejování. Důležité také je, aby se voda nedostala do spár mezi prkny. Rozhodně tak není vhodné nechávat spáry mezi prkny volné. Ideální je použití tekuté gumy. Ta se skvěle dokáže přizpůsobit nejen změnám teplot, ale také vlhkosti. Tekutá guma se nanáší na horní stranu zámku. Při pokládce pak mírně vyteče ven. To není na škodu, právě naopak. Díky tomu se spoje opravdu kvalitně utěsní. Následně je však nutné tekutou gumu z povrchu  podlahy pečlivě utřít.

 

Větrání je alfou a omegou úspěchu

I když bude dřevěná podlaha v koupelně položená sebe kvalitněji, nevydrží vám dlouho, pokud nebudete dostatečně odvětrávat prostor. V prostoru, kde je dřevěná podlaha by se neměla udržovat nadměrná vlhkost. Rozhodně není vhodné používat koupelnu s dřevěnou podlahou zároveň jako sušárnu na prádlo. Vzdušná vlhkost by v tom případě byla opravdu vysoká.

 

Ideální je v koupelně pravidelně a dostatečně větrat. Nemáte v koupelně okna? Ani tak není nic ztraceno. Je však třeba zajistit pravidelnou cirkulaci vzduchu. Řeší se to takzvaným odtahem. Pamatujte si, že dřevo musí dýchat. Pokud byste to podcenili, hrozí vznik plísní.

 

O podlahu se musíte kvalitně starat

Stejně jako v jiných částech domu, i v koupelně dřevěná podlaha vyžaduje zvýšenou péči. Udržujte proto podlahu v dokonalé čistotě. Pravidelně ji zametejte nebo vysávejte. Vhodné je po každém koupání podlahu do sucha přetřít mopem. Pravidelně byste se měli věnovat také ošetření dřeva. Žádný lak, olej ani impregnace totiž nevydrží na věky věků. Jednou za několik let bude pravděpodobně nutné dokonce podlahu přebrousit a zcela nově ošetřit. Pokud si dáte opravdu záležet, budete se o podlahu starat a zajistíte pravidelnou cirkulaci vzduchu, bude vám odměnou stálá podlaha s nádherným vzhledem.

 

Nechte si poradit od odborníků

Jestliže toužíte po dřevěné podlaze do koupelny, doporučujeme si nechat poradit od odborníků, kteří dřevěným podlahám rozumí. Doporučí vám to nejkvalitnější dřevo a také vám poradí, jak se o podlahu dokonale starat. V případě potřeby pro vás zařídí také nutnou renovaci. Rozhodně nedoporučujeme v koupelně pokládat dřevěnou podlahu svépomocí.