• +420 732 653 601

Vertikální zahrady jako dekorativní prvek každé budovy

Když se řekne vertikální zahrada, mnohým se hned nevybaví dokonalost a originalita daného projektu v oblasti zahradnictví. Vertikální zahradnictví je nový, dekorativní prvek ve stavebnictví. Zatímco města ztrácejí stále více zeleně a volný prostor se stává menší, může vertikální zahradnictví, změnit vzhled budov a struktur a také udržovat zvláštní mikroklima v budově.

Co jsou vertikální zahrady

Jestliže se mluví o vertikálních zahradách, mnozí ani netuší, co to vlastně je. Je to zeleň, která je určitým způsobem umístěna svislým směrem na stěnách budov i uvnitř místností. Tento typ krajinného designu je velmi rozmanitý. Vertikální zahrady jsou ideální pro malé místnosti, které nemají velký vodorovný povrch, a pro místnosti, které potřebují nová ekologická řešení, protože se v letních měsících dokonale místnost ochladí a zlepšuje se tak i kvalita vzduchu. V exteriéru se tyto vertikální zahrady hodí například pro oživení nevzhledných fasád a zašedlých domů, kde se jedná o ideální řešení pro městské části, kde není tolik zeleně. Výběr rostlin závisí na poloze vybrané zdi vzhledem k světovým stranám. Je tedy důležité při uspořádání vertikální zahrady dávat pozor na slunce, stín, vítr, vlhkost a chlad.

Vertikální zahrada

Jaké výhody má vertikální zahrada

Tyto struktury jsou vynikajícím spojencem pro ty, kteří hledají chladnou a příjemnou atmosféru a také chrání dům před ultrafialovými paprsky. Vertikální zahrada je nejen kouskem přírody v zástavě betonu, ale je to dokonalý způsob, jak přiblížit člověka k přírodě. Jejich realizací lze snížit náklady na energii. V letních měsících je možné díky vertikálním zahradám snížit teplotu v místnosti a v zimě dodávají tyto zahrady dokonalé a příjemné mikroklima. Není tak třeba používat tak často ventilátor nebo klimatizaci. Další výhodou je snížení hluku z ulice, což mnozí jistě ocení. Navíc je vertikální zahrada pro mnohé krásná a originální dekorace. Pokud takovou zahradu majitel umístí například do vstupní haly nebo do obývacího prostoru, rázem se z ní stane dominanta celého domu.

Zakladatel vertikálních zahrad

Rostliny v železobetonové džungli jsou kreativní metodou francouzského inženýra a biologa Patrica Blanca. Již 25 let zdobí města světa svislými zahradami a dokonalým ztvárněním nespoutané přírody v centru měst proměňuje jejich zašedlost živými rostlinami. Vertikální zahrady mají různou podobu a velikost a mnohdy tyto realizace připomínají spíše postapokalypsu, kdy po globální katastrofě začíná městský prostor přebírat přírodu.

Vertikální zahrady uvnitř interiéru

Ovšem i vnitřní vybavení interiéru se může dotvořit dokonalostí zeleně v podobě vertikální zahrady. Vstupní haly, banky, jiné veřejné budovy, zdravotnická zařízení, restaurace, ale i soukromé byty se mohou pochlubit dokonalostí a především originalitou vertikálních zahrad, které přinášejí do interiéru zvláštní kouzlo a design. Navíc přinášejí do interiéru i daleko lepší vzduch. Je vědecky dokázáno, že listy přímo ovlivňují kvalitu ovzduší. Není divu, že tropické lesy se obrazně nazývají „plícemi planety“.

Profesionální firma

Jestliže tedy člověk uvažuje o realizaci takové vertikální zahrady, je třeba se spíše obrátit na odborníky, protože pracovníci takové firmy dobře vědí, co je zapotřebí. Zasadit kopřivu totiž umí každý, ale dát tomu tvar, design, vodu a život umí jen odborník. Možností je spoustu a zákazník má možnost se obrátit na odbornou firmu, kterou trh dnes nabízí a na stránkách firmy je také možné se dozvědět něco víc.