• +420 732 653 601

Druhy zámků a jejich míra zabezpečení

Výběr dveřních zámků pro venkovní a vnitřní dveře na trhu je tak široký, že není překvapující, že si v podstatě nevíme rady, jaký bychom měli zvolit. Ovšem určitě bychom nechtěli zažít příjezd z dovolené nebo ze služební cesty, kdy zjistíme, že nás v té době navštívili zloději. Zabezpečit svůj dům či byt je v současné době tedy velmi žádané, a proto je nutné se obrátit na odborníky, kteří rozumí své práci a vědí, co bude pro daný typ objektu nebo dveří nejlepším řešením.

Spolehlivost zámků

Ani nejsilnější a nejspolehlivější vstupní dveře nejsou schopny zajistit očekávanou úroveň bezpečnosti a ochrany bez vhodného zámku. Silné ocelové jsou na tom úplně stejně, jako chatrné dřevěné dveře pokud mají slabý zámek. Jaký druh zámku byste si tedy měli zvolit pro svůj vlastní byt, aby byl spolehlivou ochranou, jaký mechanismus by měl být upřednostňován?

Visací a přídavné zámky

Tento druh zámku je konstrukčně jedním z nejjednodušších a míra ochrany, kterou poskytují, není tak vysoká jako u ostatních typů zámků. Rozsah použití jsou brány, branky třeba u zahrádky, kůlny a podobně. Stejně tak fungují i přídavné zámky, které se kupují  hlavně pro kovové nebo dřevěné dveře a jsou namontovány na vnitřní straně křídla. Tím je zajištěno maximální odlehčení blokovacího mechanismu z přední strany. Stejně jako všechny druhy zamykacích zařízení se i tyto modely liší materiálem, konstrukčními prvky, úrovní bezpečnosti atd.

Cylindrové zámky

Tyto zámky jsou běžnou a oblíbenou možností pro jakékoliv dveře,  ale stále to není nejlepší řešení pro dveře vchodové, protože pro zloděje s více či méně zkušenostmi není často obtížné tento mechanismus zlomit. Princip činnosti tohoto typu zámku spočívá v tom, že malé válce uvnitř mechanismu se zarovná v určité výšce. Pokud se alespoň jeden prvek neshoduje, mechanismus se zcela zasekne.

Abychom ale zabránili tomuto průběhu nechtěných událostí, musíme si vybrat cylindrický zámek s další ochranou. Mohou to být obrněné podložky nebo jiné komponenty uvnitř mechanismu. V takovém případě budou mít zloději práci určitě mnohem obtížnější. Navíc se snadno ovládají a jejich výměna také nezpůsobí žádné potíže.

Elektronické zámky

Nejsou nejhorší variantou předních dveří a v některých případech dokonce velmi atraktivní a spolehlivé. Tyto mechanismy se objevily na trhu relativně nedávno a jsou stále velmi drahé, takže ne každý si může dovolit takovou ochranu svého majetku. Nejsou ale příliš časté a tak se nevyskytují jako běžné zabezpečení. Lze jej otevřít pomocí kódu, dálkového ovladače, karty nebo dokonce otisku prstu. Mimochodem, poslední možnost je nejméně preferovaná, protože v tomto případě se zámek velmi snadno otevře. Kromě toho lze mnoho elektronických zámků ovládat pomocí aplikací na smartphonu nebo počítači, což je jedinečná příležitost, která není k dispozici jiným typům dveřních mechanismů.

Kombinované zámky

Kombinované zámky jsou zřejmě tou nejlepší volbou pro přední dveře, protože otevření bude velmi obtížné. V tomto případě existují dva mechanismy v jednom zámku. Oba mechanismy mohou fungovat nezávisle na sobě.V každém případě je porušení takového zámku velmi obtížné, protože každý systém bude potřebovat svůj vlastní „přístup“.