• +420 732 653 601

Víte, jak se vyrábí dřevěná podlaha?

Dřevěné podlahy dělají náš domov útulnější. Jsou příjemné na došlap a lahodí oku. S dřevěnou podlahou dostáváme do domu kus přírody. Zamysleli jste se někdy nad tím, co by vám prkna, po kterých šlapete řekla, kdyby uměla vyprávět? Zajímá vás, jak vzniká dřevěná podlaha v moderním pojetí? Jaký je její příběh? Pojďme se na vznik dřevěných podlah podívat od samého počátku.

 

Na začátku je živý strom

Je jasné, že na počátku každé dřevěné podlahy, stojí strom. Několik dlouhých desítek let roste, zelená se a funguje jako zelená elektrárna vyrábějící kyslík. Pak však dojde na konec své cesty. Jeho život je u konce. Tedy zdánlivě. Stromy totiž mohou sloužit dál i po svém pokácení. A k tomu dochází až po desítkách, někdy i stovkách let.

 

Zatímco například smrk roste asi 60 let, dub může růst i desetkrát delší dobu. Trvá tedy dlouhých 600 let než může být dřevo dubu využité ke zpracování. To je jeden z důvodů, proč se při výrobě podlah jednotlivé typy dřeva kombinují.

Renovace parket Praha

Co se děje se stromem po pokácení

Poté, co se strom pokácí, odveze se kulatina na pilu, kde se zpracuje. Nařežou se z ní jednotlivé desky, které se musí sušit. Velmi důležité je dřevo také rozdělit podle kvality. Dalším krokem je pak nařezání na jednotlivé vrstvy podlah. Ta má obvykle vrstvy tři. Vrchní, středovou a spodní. Každá se zpravidla dělá z jiného dřeva a využívá se tak nejlepších vlastností tvrdého i měkkého dřeva.

 

Jednotlivé vrstvy se musí naformátovat na rozměry podlahy. Poté se k sobě nalepí na lisovací lince. Slepené vrstvy je pochopitelně nutné ošetřit. Povrch dřevěných desek se buď lakuje nebo olejuje. Důležité je, aby bylo dřevo chráněné a také lesklé. Následně je nutné veškerou práci zkontrolovat a podlaha se může zabalit k použití.

 

Pak už následuje pokládka. Ta by měla být udělaná opravdu odborně, aby byla zajištěna dlouhá životnost krytiny.

Jak dlouho pak podlaha slouží?

Dřevěná podlaha je dražší podlahová krytina, vydrží však opravdu dlouhou dobu. V případě, že je dřevěná podlaha kvalitně položená a pravidelně se udržuje, může fungovat dlouhé desítky let. Důležité je dbát na stabilní teplotu v místnosti i relativní vlhkost vzduchu. A jednou za čas – ideálně jednou nebo dvakrát do roka je nutné podlahu přelakovat nebo naolejovat. Stejně jako pokládka i renovace by měla být provedena odborně. Jestliže chcete dát své dřevěné podlaze opravdu nejlepší péči, nechte starost o ni na odbornících.