• +420 732 653 601

Renovace a údržba parket

Plánujete rozsáhlou rekonstrukci podlahové krytiny a našli jste pod starým kobercem parkety, které jsou původního stavu. Zvažujete teď nad renovací parket? Jestliže na sobě mají znatelné povrchové poškození jako je poškrábání nebo fleky, pak tyto menší úpravy lze snadno napravit broušením. Zdá se vám, že na některých místech parkety vržou nebo jsou uvolněné? I to se považuje za menší úpravy.

Údržba parket Praha

Co to jsou parkety?

Parkety jsou kus opracovaného dřeva, které jsou určené k naskládání do parketového vzoru nebo mozaiky, který vytvoří plochu podlahy. Existují dva typy parket a těmi jsou jednovrstvé nebo vícevrstvé. Jejich vzory mohou být nekonečných, opakovaných nebo velkých a malých asymetrických obrazců. Rozdíl mezi jednovrstvými a vícevrstvými parketami je

 

Firma, která vám renovaci parketových podlah provede ještě před činností zhodnotí jejich aktuální stav. Může se také stát, že vám oznámí, že parkety nejsou vhodné k rekonstrukci nebo jakékoliv úpravě, jelikož jsou ve špatném stavu a jejich rekonstrukce by vás vyšla stejně jako nové parketové podlahy.

Renovace parket svépomocí?

Renovace parket svépomocí není žádnou těžkou činností, takže ji zvládnete i vy. Důležité je se připravit na renovaci parket. Plochu, kterou chcete renovovat si připravte alespoň den předem. Jelikož zapůjčení brusného stroje něco stojí, bylo by zbytečné, aby vám jen tak jeden den ležel u nohou.

Příprava renovace spočívá v odstranění obvodových lišt, prahů, hřebíků nebo dalších částí, které nejsou součástí parket a překáželi by vám během práce. Poté si důkladně zkontrolujte povrch, který je určený k renovaci, zda jsou odstraněny všechny kovové částice, které by mohly během broušení udělat neplechu. Jsou místy uvolněné parkety? Pořádně je upevněte k podlaze tak, aby nevyskakovaly nebo se nehýbaly. Pokud máte na místech i hodně poškozené parkety, ty vyměňte za nové.

Tak a teď už se můžeme pustit do broušení parketové podlahy

Nevlastníte brusný stroj, nic se neděje, ne každý z nás má doma stroje, které nejsou součástí našeho běžného života. Existuje mnoho firem, které nabízejí mimo své renovační služby i možnost zapůjčení si strojů určených k renovaci parket. Jedním z nich je bruska, kterou je vhodné si vypůjčit především v ranních hodinách.

Před posledním broušením parket nezapomeňte na tmelení. Nejvhodnějším tmelem na tyto dřevěné renovace jsou tmely vhodné na dřevo, které je i možné brousit.

Jako finální úprava olej nebo lak na parkety

Dřevěný povrch, který jste právě teď zbrousili, zatmelili a znova zabrousili teď bude potřeba ochránit odolností, a to díky olejováním nebo voskováním parket. Olejování působí přírodněji a přirozeněji. Máte doma včelí vosk, pak i tato variant vytvoří podobny efekt jako olej. Obojí vytvoří parketové podlaze ochranný film, který bude na povrchu působit jemně a bude příjemný na bosou chůzi po parketách.