• +420 732 653 601

Renovace a broušení dřevěných podlah

Čištění, oživení, broušení nebo kartáčování. Renovaci umožňují dřevěné podlahy a jsou tak zcela vyjímečné. Samozřejmě, že lze zvolit podlahu z jiného materiálu. Pravděpodobně bude levnější a dost možná i jednodušší na údržbu. Žádná jiná podlaha však nemá tak dlouhou životnost jako právě dřevěná. A navíc je dřevo opravdu jedinečné ve své kresbě a struktuře. Přírodní vzhled navozuje pocit útulnosti, přirozenosti a čistoty. Přitom však dřevěná podlaha působí také luxusně. Máte doma starou dřevěnou podlahu a chcete ji vyměnit? Zvažte, zda nebude lepší tuto kvalitní podlahu renovovat. Profesionální renovace ji vrátí zašlý lesk a podlaha bude vypadat jako nová. Ušetříte a budete si moci starou podlahu užívat ještě dlouhé roky.

Broušení dřevěné podlahy

Které podlahy se dají renovovat

Je jedno, jaký typ dřevěné podlahy doma máte. Renovovat se dají takřka všechny typy dřevěné podlahy a parket. Dokonce je možné zvolit různé typy povrchové úpravy. Kromě broušení původní podlahy se dají opravit také silně poškozené části. A nebude to trvat ani příliš dlouho. Za necelé dva dny je možné zrenovovat více než 20 metrů čtverečních staré dřevěné podlahy. V případě prkenné podlahy, která se používala v minulosti hojně, je třeba před broušením zatáhnout šrouby nebo hřebíky. Díky tomu se neničí brusný materiál. Pokud to nejde jinak, je třeba nejprve hřebíky nebo šrouby odstranit. A později aplikovat nové.

Máte zájem o odbornou renovaci, údržbu či pokládku podlahy?

Rádi vám připravíme bezplatnou kalkulaci.

Musí se dodržovat postup prací

Při každé renovaci je důležité postupovat správně. Krok za krokem. Nejprve je nutné odstranit obvodové lišty a také prahy u dveří. Poté je nutné prkna nebo parkety zkontrolovat a upevnit uvolněné parkety. Pokud je to potřeba, pak je vhodné také provést lokální opravy nebo rovnou výměnu některých dílců.

 

K broušení je ideální používat výkonné stroje s kvalitním odsáváním. Díky tomu snížíte prašnost a to je opravdu důležité. Určitě však počítejte s tím, že během prací bude v prostoru hluk. Vždy se nejprve provede hrubé broušení podlahy válcovou bruskou a poté se okrajovou bruskou dobrousí místa u stěn a zárubní. Broušení se provádí v několika postupných krocích od hrubé až po nejjemnější zrnitosti brusného materiálu.

 

Po broušení nastává čas na první tmelení. Myslíte si, že není důležité? Je. Zejména u parketových podlah. A to kvůli jejich rozestupu. Obvykle se tmelí směsí tmelu s vybroušeným materiálem. Pokud však nejsou parkety dostatečně připevněné k podkladu, pak se tmelení opravdu neprovádí. Stejně tak není vhodné v případě těsných spár nebo naopak u nadměrných spár.

 

Pokud se však tmelí, je třeba po této pracovní fázi opět podlahu přebrousit. Tentokrát se používá válcová bruska. A jemný brusný materiál. Následuje přetmelení a plošné dobroušení talířovou bruskou se speciálními brusnými papíry. Poté se provede už jen povrchová úprava dřeva. Ta by měla dřevo ochraňovat. Samozřejmě, že před konečnou úpravou je nutné, aby byla podlaha dokonale čistá. Tudíž je nutné ji ideálně vysát a poté setřít vlhkým hadrem.

Jakou zvolit povrchovou úpravu

Povrchová úprava je různá. Může jít o olejování dřevěné podlahy nebo také o lakování. Případně se používá voskový olej. Tedy kombinace vosku a oleje. Pro jakou povrchovou úpravu se rozhodnete je jen na vás. Je však dobré vědět, že lakovaná dřevěná podlaha má nižší nároky na údržbu a také lépe odolává nečistotám. Navíc lak zvýrazní vzhled dřeva a vytváří zcela hladkou plochu. Na druhou stranu lak uzavře póry dřeva a případná lokální poškození se hůře opravují. Nevýhodou je, že lakovaná podlaha má také chladnější teplotní vjem než olejovaná podlaha. Podlahu po lakování lze zatížit nábytkem nejdříve za týden.

 

Olej zvýrazní vzhled dřeva a jeho strukturu, nábytkem lze olejovanou podlahu zatížit už druhý den. Teplotní dojem je skvělý a navíc olej neuzavírá póry. Dřevo tak může nadále dýchat. V případě lokálního poškození se dřevěná podlaha lépe opravuje. Určitě je však olejovaná podlaha ze dřeva mnohem náročnější na údržbu. Podlaha je méně odolná nečistotám. Je tedy vhodné používat speciální čisticí prostředky pro olejované podlahy a podlahu pravidelně uklízet.