• +420 732 653 601

Plovoucí nebo lepená dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha do domácnosti je vždy dobrou volbou. Dřevo je přírodní materiál, který navíc vydrží sloužit opravdu dlouhé roky. Nutno tedy hned na počátku říci, že jde o podlahovou krytinu, která je poměrně náročná na údržbu. Pokud s tím však počítáte, může pro vás být dřevo tou nejlepší možnou volbou.

Při nákupu dřevěné podlahy často zákazníci řeší způsob pokládky. Je lepší dřevěnou podlahu k podkladu přilepit nebo ji raději položit plovoucím způsobem? V případě, že budete mít v prostorech s dřevěnou podlahou také podlahové topení, nemáte na výběr. Podlahu musíte nalepit. V opačném případě by se totiž podlaha dostatečně neprohřívala. Na druhou stranu, pokud plánujete, že podlahu jednou rozeberete, nebude vhodné ji lepit.

Renovace parket Praha

Plovoucí dřevěná podlaha

Pokud budete dřevěnou podlahu pokládat plovoucím způsobem, pak ji nebudete nikterak připevňovat k podkladu, ba ani ke stěnám. Plovoucí podlaha ze dřeva má totiž takzvané zámkové spoje, které do sebe stačí jen zacvaknout. Podlaha tedy na podkladovém povrchu v podstatě plave. Rozhodně jde o jednodušší a rychlejší variantu pokládky dřevěné podlahy. A nutno říci, že je tato metoda také levnější. Velmi rychlá je také případná demontáž podlahy v případě potřeby.

Plovoucí dřevěná podlaha však rozhodně nemá jen výhody a plusy. Její nevýhodou je, že je třeba ji pokládat na opravdu absolutně rovný povrch. Pokud tedy podklad pro položení podlahy není dostatečně rovný, je třeba ho nejprve důkladně připravit a vyrovnat. Počítejte tedy s tím, že vyrovnání vás bude stát další čas. Samotná pokládka dřevěné podlahy se tak pochopitelně značně prodlouží. Rozhodně však nedoporučujeme tento krok vynechat. Položit plovoucí podlahu na křivý podklad by znamenalo její brzké poškození a nutnost přeložení. A vyrovnání povrchu byste se tak stejně nevyhnuli.

 

Lepená podlaha lépe drží

Vyděsila vás u plovoucí dřevěné podlahy nutnost absolutně rovného povrchu? Pak vězte, že v případě lepené podlahy není nutné, aby byl povrch absolutně rovný. Dřevěná podlaha se dá nalepit i na mírně křivý povrch. Hlavní výhodou lepené dřevěné podlahy je však fakt, že nereaguje na změny teplot a vlhkost vrzáním a lupáním. To se pochopitelně u plovoucí dřevěné podlahy může stát. Stává se to hlavně ve chvíli, kdy zatopíte ve vymrzlé chatě. Nebo také v případě, že je uvnitř příliš suchý vzduch. Jak již bylo řečeno, v případě, že máte podlahové topení je možné dřevěnou podlahu jen nalepit.

Lepená podlaha se hodí také do místností, kde je krb. Podlahu u krbu je vhodné zmenšit a vložit do ní kalené sklo. Díky tomu bude prostor u krbu chráněn proti jiskrám. Navíc se také skleněný prostor bude mnohem lépe udržovat. Bojíte se lepidel na podlahu? Nemusíte. Jsou většinou na bázi polymeru a vyrábí se tak, aby vyhovovala i těm nejpřísnějším podmínkám. Ty vyhovují nejen zdraví, ale také životnímu prostředí. Lepidla na dřevěné podlahy jsou zpravidla nezávadná a nesmrdí. A zmínit musíme také důležitý fakt – skvěle drží.

 

Jaké volit dilatace?

Pokud budete dřevěnou podlahu pokládat plovoucím způsobem, pak volte dilataci 1 až 1,5 centimetru. V případě, že je mítnost delší, než sedm metrů je pak vhodné dilatace umístit i do prostoru. Jestliže jste se rozhodli pro lepenou dřevěnou podlahu, pak bude stačit menší dilatace. U lepených dřevěných podlah se doporučuje dilatace 0,5 až 1 centimetr. Délka místnosti přitom může být až 11 metrů.

 

Tak raději lepit nebo jen pokládat?

Ačkoli má plovoucí dřevěná podlaha jistě své výhody a také své příznivce, doporučujeme v případě dřevěné podlahy raději lepit. A nejen v případě, že máte doma podlahové topení nebo o něm uvažujete. Je pravděpodobné, že pokud zvolíte do svého domova kvalitní dřevěnou podlahu, která je poměrně finančně náročná, nebudete ji mít na dva roky. Jinými slovy: není pravděpodobné, že v brzké době bude potřeba podlahu rozebírat. Finanční rozdíl mezi lepením a plovoucím způsobem není tak výrazný. A pokládka? Ano, lepení dřevěné podlahy je o něco náročnější, ale jak jsme říkali, dřevo vydrží celý život. A to už stojí za to obětovat trochu času na víc, ne?

Navíc pokud si nejste jisti, že pokládku dřevěné podlahy zvládnete bez ztráty kytičky, bude pravděpodobně lepší, pokud se obrátíte na zkušené podlaháře, kteří vaši podlahu nalepí naprosto profesionálně. A nejen to, pravděpodobně vám také prozradí, jak byste se měli o podlahu starat, aby vydržela co možná nejdéle. V mnoha případech vám ještě k tomu nabídnout možnost renovace po několika letech. Rozhodně to není tak, že firma podlahu nalepí a tím skončí, jistě se ráda postará i o následnou péči.