• +420 732 653 601

Olejované parkety a jejich správná údržba

Parkety jsou považovány za jednu z nejodolnějších a nejhezčích podlahových krytin, které jsou běžně dostupné. Jenže aby dokázaly svojí odolnosti opravdu dostát, je potřeba jejich kvalitní zpracování a poté také správná údržba. Víte, jak se svědomitě starat o olejované parkety?

olejované parkety

Speciální přípravky na olejované parkety

Na olejované parkety i další druhy podlah byste neměli používat celou řadu všeobecných čistících prostředků. První důležitou věcí je, abyste nepoužívali mýdlové prostředky. Ty sice nemohou poškodit parkety jako takové, ale riskujete, že uděláte z vlastní podlahy víceméně plnohodnotné kluziště.

Co ale může olejované parkety rozhodně poškodit, je naopak jejich úprava různými přípravky, jejichž součástí je chlór. Chlorované prostředky se celkově nemají používat na jakékoliv podlahové krytiny s výjimkou některých druhů dlažby. Na kobercích, linoleu nebo plovoucích podlahách mohou chlorované prostředky tvořit barevné skvrny. Stejně tak mohou poškodit i vrchní část dřevěných krytin, mezi které olejované parkety patří.

Při vytírání pozor na jejich poškrábání

Kompletní údržba parket by měla probíhat takovými prostředky, kterými nemáte šanci poškodit vrchní část parket. Parkety jako takové jsou ještě chráněny ochranným filtrem v podobě laku. Jenže právě lak je na poškrábání velice háklivý a jeho renovace je poměrně dost nákladnou záležitostí, kterou bez odborné asistence nezvládnete.

Při omývání nezapomínejte přidat voskovaný olej!

Olejované parkety jsou od těch standardních v několika ohledech odlišné. Jedním z těchto ohledů je povrchová vrstva. Zatímco jen lakované parkety stačí čistit neagresivními čistidly, tak olejované parkety potřebují při dlouhodobé údržbě drobný přídavek voskovaného oleje, který na parkety seženete ve všech podlahářstvích a hobby obchodech. Dodržení postupu dokáže udržet vaše parkety v dokonalé kondici.