• +420 732 653 601

K čemu slouží jednotlivé vrstvy dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou velmi oblíbenou volbou v mnoha domácnostech. Není divu. Dřevěné podlahy mají skvělé vlastnosti a vytváří kouzlo domova. Víte z jakých vrstev se dřevěná podlaha skládá?

Dřevěná podlaha by měla být dostatečně tvrdá a pevná. Proto by měla mít určitou tloušťku. Jednou z možností je tedy pořídit si podlahu z masivu. Prkna z masivního dřeva jsou opravdu krásná, bohužel však také drahá. A masivní dřevěná podlaha má ještě další nevýhody. Dřevo pochopitelně neustále pracuje. Časem se tak může stát, že prkna popraskají nebo se zkrátka zkroutí. Je to přirozená vlastnost dřeva. Z toho důvodu výrobci dřevěných podlah neustále vylepšují produkty, které nabízí. Chtějí nabídnout kvalitu, která vydrží.

Renovace podlah Praha

Máte zájem o odbornou renovaci, údržbu či pokládku podlahy?

Rádi vám připravíme bezplatnou kalkulaci.

Jedna vrstva nestačí

V současné době jsou v nabídce podlahy z více vrstev. Velmi často jde o dvouvrstvé nebo třívrstvé podlahy. Každá z vrstev podlahy má přitom svoji specifickou funkci a výrobce může zaručit kvalitu takto vyrobené podlahy. První vrstvě se říká nášlapná. Je vyrobená z tvrdého dřeva. Obvykle jde o dub, buk, ořech nebo javor. Tato vrstva je tlustá asi 3,5 milimetru. Další vrstvy jsou konstrukční. Nevyrábí se proto z tvrdého dřeva.

Pokud jde o třívrstvou podlahu, pak je další středová vrstva. Ta se obvykle vyrábí ze smrkového, případně borového dřeva. Její tloušťka je 9 mm. Použití měkkého dřeva na tuto vrstvu je zcela záměrné. Měkké dřevo totiž zlepšuje takzvaný kročejový efekt podlahy. Jde o to, že tato vrstva tlumí kroky. Dokáže totiž změkčit došlap a tím snížit hluk. A to není ještě všechno. Tato vrstva totiž zabraňuje také roztažnosti podlahy.

Poslední vrstva, která je úplně dole, se nazývá protitahová. Tato vrstva je nejslabší, obvykle má 1,5 mm a vyrábí se ze smrkové dýhy. Protitahová vrstva má za úkol zajistit podlahu před praskáním a kroucením.

 

Třívrstvé podlahy jsou odolnější

Ptáte se, proč si raději vybrat třívrstvou dřevěnou podlahu než dvouvrstvou? Je to jednoduché. Třívrstvá podlaha je stabilnější a odolnější. Tím pádem vám také déle vydrží. A má také další výhodu. Jestliže se po několika dekádách tato podlaha opotřebí, stačí jen vrchní vrstvu jemně obrousit a přelakovat nebo naolejovat. Při pořizování však myslete na to, že vrchní vrstva musí mít opravdu minimálně 3,5 mm, aby jste ji v budoucnu mohli zbrousit.

 

Důležité je podlahu správně položit

Kvalitní podlahový krytina pochopitelně sama o sobě nezaručí, že podlaha vydrží dlouho. Velmi důležitá je také pečlivá a správná pokládka. Nechte proto raději tuto práci na odbornících. Pokládání podlah možná na první pohled vypadá jako zcela jednoduchá věc. Dá se při něm však udělat spoustu chyb, které se projeví až při používání nebo časem.