• +420 732 653 601

Jak udržovat parkety, aby jejich životnost byla dlouhodobější?

Každá kvalitní dřevěná podlaha je díky své odolnosti a funkčnosti dlouhodobější životností, je však důležité o ní pravidelně pečovat, jelikož se může jednoduše poškodit a nesplňovat tak svou funkci. Poté by muselo dojít ke zbroušení a ošetření povrchu parket. Parkety vydrží spoustu nárazů, škrábanců vše v případě, že se o podlahu kvalitně a s láskou staráte. Důkladná péče, kterou jí dopřejete, tak bude o to delší a dlouhotrvající. Jestliže se rozhodnete si nechat položit parkety, je třeba dbát na postup při pokládání ale také následnou péči.

Na co si dát pozor?

Parkety jsou dřevěného charakteru a dokážou tak být velmi náchylné na různé odchylky teplot ale především vlhkost, která může způsobit roztahování a stahování podlah. V tomto případě už jde o problém, a parkety mohou začít vrzat a dělat neplechu. Vlhkost je opravdovým nepřítelem a každý kdo ve svém bydlení má jakoukoliv dřevěnou podlahu by si na to měl dávat velký pozor, jelikož neopatrná a nesprávná péče může parkety velmi poškodit. Parkety proto vytírejte velmi dobře vymáchaným hadrem, nejlépe suchým. Při jakékoliv nesprávné manipulaci může dojít k velmi vážnému porušení struktur dřevěných parket.

Renovace parket Praha

Jak správně udržet jejich životnost

Na parkety nikdy nepoužívejte klasické saponátové přípravky, které nejsou určeny pro dřevěné podlahy. Je spousta speciálních profesionálních produktů, které odstraní nečistoty stejně důkladně jako jiné prostředky. Aby povrch parket vydržel co nejdéle jako nový, je potřeba vyhnout se tomu, co lakovanou vrstvu nejčastěji poškozuje. Mohou to byt nohy nábytku, jako jsou skříně, jídelní nábytek nebo křesla. Nohy nábytku můžete polepit speciálními podložkami proti poškrábání povrchu.

Nutnost leštění

Čistě vytřené parkety byste měli vždy ještě ošetřit přípravkem, který je určený na jejich ochranu a lesk. Můžete použít prostředek z obchodu, nutné je opět si dávat pozor na to, aby přípravek byl určen přímo na dřevěné podlahy. Mimo to můžete vyzkoušet domácí triky jako je černý čaj nebo kokosový olej, který vyčistí jakoukoliv zašlou špínu.

Po domácku vyrobený přípravek na lesk a ochranu parket

Připravte si hrnek olivového oleje a půl hrnku octu, to vše smíchejte a zakapejte kapkami citrónu. Směs poté nanášejte suchým hadříkem na podlahu, ta vaši podlahu ochrání, naleští ale také jí dodá dlouhou životnost.

Nezapomínejte, že parkety můžete vytírat pouze v případě, že je to nutné. Před celkovým vytíráním je zapotřebí povrch důkladně vysát, aby kamínky nebo různé nečistoty během vytírání nepoškrábali povrch. Používejte pouze výhradně bavlněné utěrky, a menší množství vody.