Koupili jste starý dům a objevili jste v místnostech staré parketové podlahy? Nebo máte doma už letité dřevěné parkety a zvažujete, co s nimi? Samozřejmě záleží na individuálním stavu a také na tloušťce parket, ale ve většině případů se dají parkety obnovit. Po renovaci obvykle vypadá dřevěná podlaha jako nová. Parkety se dají dokonce obnovovat několikrát dokola. Renovace jim vždy dodá nový život a celá podlaha pak bude působit jako zcela nová.
Dřevěné parkety jsou úžasné v tom, že jsou opravdu nadčasové. Snad nikdy nevyjdou z módy. Navíc vypadají skvěle v podstatě k jakémukoliv stylu. Setkat se přitom můžete nejen s klasickými skladbami parket, ale také s překrásnými intarziemi. Tradiční provedení přitom stále působí opravdu vkusně. A nejen to. Právě toto osvědčené provedení nabízí podlahám také vysokou životnost.
Parkety mají dlouhou životnost. Je však jasné, že i přes svou odolnost nebo minimální zatížení se po čase opotřebovávají. Stačí jemná zrnka nebo malé kamínky, drobné posunutí nábytku nebo pád ostrého předmětu na podlahu, případně i působení UV záření. Každá z těchto zdánlivých drobností se samozřejmě podepisuje na stavu parket. Postupem času navíc parkety sesychají a mohou se vlivem podlimitní vlhkosti deformovat. Některé se samozřejmě mohou trochu uvolnit. V důsledku pak musí po několika desítkách let dojít k celkové renovaci parket.
Parkety jsou dřevěná podlaha, o kterou se musíte starat opravdu pravidelně a dle pravidel. Jedině tak budou parkety po dlouhé roky vypadat dobře a bude možné je renovovat. Podlahu z parket je nutné pravidelně vysávat nebo zametat a také samozřejmě vytírat. Jde o dřevěnou podlahu, proto by nemělo jít o příliš mokré vytírání. A neměli byste používat ani abrazivní a agresivní čisticí prostředky.
Stejně tak i renovace musí být zcela správná, aby podlaha dále sloužila, jak má. V první řadě je nutné rovnoměrně zbrousit celý povrch. Jestliže jsou parkety opravdu hodně poškozené, bude pravděpodobně nutné vyměnit také jednotlivé vlysy. Dále je nutné vytmelit poctivě veškeré spáry a zvolit také vhodnou povrchovou úpravu. Nejspolehlivější je, pokud celou renovaci necháte na profesionálech, kteří vědí, jak na parkety. Nutno ještě říci, že odolnost povrchu zajistí lakovaná úprava, pokud však chcete lokálně opravitelnou podlahu, pak zvolte raději olej.
Největší překážkou může být zvlnění dřevěných parket. Stát se to bohužel může dokonce až po nanesení laku. Potíž může být také v rozdílném odstínu parket. Po nanesení laku nebo oleje se barva dřeva samozřejmě smění. Konečný odstín však může ovlivnit i způsob broušení podlahy. Z toho důvodu je nutné zvolit na celou plochu podlahy stejnou zrnitost. Vždy je nutné brousit podlahu minimálně třikrát. A vždy je nutné brousit opravdu celou plochu včetně okrajů a rohů.
Parkety jsou obvykle nejpoškozenější v rozích. Je to tím, že sesychají a následně se hýbou. Pokud se to stane, je opravdu dobré, aby zasáhl odborník. Ten jediný dokáže říci, kterou část podlahy je třeba vyměnit, případně zda bude stačit vytmelit spáry. Buďte však připraveni, že možná navrhne i sejmutí starých parket a jejich znovupřilepení. Po sejmutí je nutné se zbavit starého lepidla a očistit podklad. Teprve potom je možné je znovu přilepit. Když zaschne nové lepidlo, může se podlaha zase zbrousit. Myslete na to, že renovovat parkety je sice úžasné, ale může to být poměrně finančně nákladné. Vždy tedy zvažte, zda se vám renovace opravdu vyplatí a chcete do ní investovat.