• +420 732 653 601

Jak na opravu klasické prkenné podlahy?

Máte na chalupě klasickou prkennou podlahu, kterou potřebujete zrenovovat? Poradíme vám, jak šetrně opravit zašlé a poškozené dřevo a čím dřevo finálně ošetřit.

Je libo klasika? Prkennou podlahu nepodceňujte!

Starou dobrou prkennou podlahu najdeme ve všech starých chalupách i rodinných domech, které ještě neprošly rekonstrukcí. Prkenná podlaha má něco do sebe. Při pouhém pohledu na ni se nám na tváři rozzáří nostalgický úsměv. Však po takové podlaze jsme jako děti chodívaly u babiček na chalupě!

Renovace parket Praha

Našli jste doma poklad v podobě klasické prkenné podlahy? Pokud je alespoň trochu v dobré kondici, popřemýšlejte o její renovaci. Stará podlahová prkna a polštáře se samozřejmě postupem času opotřebují a uvolňují se. Potřebují zpevnit, částečně vyměnit nebo některé prkna znovu položit. Rekonstrukce staré podlahy se však vyplatí a vy získáte blažený pocit, že jste zachránili také kus historie. S rekonstrukcí prkenné podlahy vám rádi pomůžeme.

Jak zjistit stav podlahy

Podlahová prkna mohou být rovně sámovaná nebo spojovaná na pero a drážku. Druhý typ se hůře odstraňuje. Před renovací je však nutné podívat se, jakým stylem je podlaha položena. Nejsou-li prkna přišroubována vruty, odstraníme je a zjistíme, o jakou podlahu se jedná. Pokud je poškozena její velká část nebo je v podlaze příliš mnoho mezer mezi prkny, doporučíme podlahu rozebrat, špatná prkna nahradit novými a znovu podlahu položit.

Jak vyplnit mezery mezi prkny

Dřevo má tendenci vlivem okolní vlhkosti vzduchu pracovat. Při nízké vlhkosti dochází ke smršťování, což vede k tvorbě mezer mezi prkny. Pokud jsou mezery malé, můžeme je vyplnit papírovou hmotou či speciálním tmelem na dřevo. Větší mezery se opravují naražením dřevěných latěk, klínovitě zhoblovaných po celé délce. Na laťky naneseme po obou stranách lepidlo a zatlučením vklínujeme do mezer. Po zavadnutí lepidla vyčnívající dřevo zbrousíme ruční bruskou nebo použijeme při velké ploše speciální brusné stroje s brusnými papíry.

Odstranění špatných prken

Některá prkna už nelze zachránit. Taková prkna šetrně odstraníme a nahradíme je prkny novými. Po jejich položení může vzniknout na konci úzká mezera, která se vyplní zúženým prknem vhodné šířky. Prkna přibíjíme podlahovými hřebíky nebo vruty.

Finální lakování podlahy

Po kompletní renovaci prkenné podlahy přichází na řadu finální úprava. Tu provedeme požadovaným typem nátěru. Oblíbené jsou laky, barvy, oleje, vosky. Poradíme vám s výběrem vhodného typu nátěru právě pro váš typ podlahy. Výsledkem naší práce bude dobře opravená dřevěná prkenná podlaha, která přispěje k příjemnému prostředí interiéru a vnese do něj neobyčejný nádech dávné historie.