• +420 732 653 601

Jak funguje podlahové vytápění

Radiátorům už dávno odzvonilo. Do moderních domů se dnes stále častěji využívá podlahové topení. Má spoustu výhod. Není vidět, hřeje příjemně do nohou a navíc by mělo šetřit energií. Pokud plánujete podlahové vytápění, měli byste předem vědět, jak vlastně funguje. Před pořízením je dobré se s ním seznámit blíže. Garantujeme, že to bude láska na první pohled. Není totiž nic příjemnějšího, než chodit po vyhřáté podlaze. Můžete být klidně bosí a přitom vám nebude chladno od nohou.
Renovace parket Praha

Jak funguje podlahové topení

Z názvu je jasné, že vyhřívá místnost přes podlahu. Pod podlahou jsou schované topné kabely, fólie, trubky nebo rohože. Ty produkují sálavé teplo. Nejprve se nahřeje teplota a postupně také další předměty a vzduch v místnosti. Podlahové topení patří k nízkoteplotním vytápěcím systémům a je charakteristické rovnoměrným rozložení teploty a menším prouděním vzduchu. Jde o druh vytápění, který nevysušuje vzduch. Naopak zajišťuje v prostoru optimální vlhkost. Podlahové topení se hodí do domácností, kde žijí alergici nebo astmatici.

Druhy podlahového topení

Existují v podstatě dva typy podlahového vytápění. Jde o elektrické podlahové topení a teplovodní podlahové topení. Zatímco elektrické topení funguje na principu přímého topení elektrickými kabely, fóliemi nebo rohožemi, teplovodní podlahové topení využívá vyhřívání teplou vodou, která v podlaze proudí.

Elektrické podlahové vytápění se vyznačuje nižšími vstupními náklady.Navíc k němu nepotřebujete kotel a topení si můžete regulovat v každé místnosti.  Elektřina se však pochopitelně může prodražit. Zvlášť ve větším domě. Elektrické podlahové topení se z toho důvodu doporučuje spíše do nízkoenergetických staveb. Jejím plusem je fakt, že na rozdíl od teplovodního topení není v jejím případě nutné podlahu zvyšovat.

Teplovodní podlahové topení potřebuje dodatečný zdroj tepla, který ohřeje vodu. Může jít o plynový nebo kondenzační kotel, kotel na tuhá paliva, případně tepelné čerpadlo.

Není vhodné instalovat ho svépomocí

Hned na začátek musíme uvést špatnou zprávu pro ty, kteří si chtějí ve svém domě všechno dělat sami. V případě podlahové topení to není dobrá volba. Samozřejmě to jde, ale ideálnější je, nechat si podlahové topení nainstalovat od specializované firmy. Na první pohled je to možná opravdu jednoduché. Myslete však na to, že pokud se něco pokazí, budete muset rozkopat celou podlahu. A to pravděpodobně nechcete. Pokud si pozvete na instalaci podlahového topení odborníky, nemusíte se ničeho obávat. Specializovaná firma vyzkouší funkčnost topení ještě dříve než se nalepí podlaha. Následně vám také vystaví protokol o tepelné zkoušce. Ten vám bude sloužit jako záruka na topení a pochopitelně také na podlahu.

Pokud si vyberete teplovodní podlahové topení, budete muset podlahu vždycky nalepit. V takovém případě nelze uvažovat o plovoucí podlaze z jakéhokoliv materiálu. Plovoucí podlaha by špatně topila a vlivem změny teplot by mohla vrzat. Oproti tomu nalepená podlaha přilne k podkladu a není náchylná na vlhkost nebo změnu teplot. Poskytuje tak skvělé tepelné vlastnosti.

Protokol o tepelné zkoušce

Záruka není to jediné, k čemu slouží protokol o tepelné zkoušce. Firma tím domácnosti garantuje také pomalý náběh a seběh topení. To znamená, že ve chvíli, kdy topení zapnete se bude pomalu zahřívat po jednotlivých vrstvách. Nahřívání může trvat asi pět hodin. Stejné je to v případě vypnutí topení. Tehdy naopak podlahové vytápění pomalu chladne. Topení také nesmí přesáhnout teplotu 28 stupňů Celsia. V případě, že by podlahovka topila do vyšších teplot nebo se zahřívala příliš rychle, zničí se.

Myslete i na jiný zdroj tepla

Podlahové topení je opravdu příjemné, bohužel však prostor vytápí pomalu. Samozřejmě si můžete nastavit dopředu požadovanou teplotu a vytopit tak prostory dříve, než přijedete z dovolené nebo se po celém dni vrátíte z práce. Nicméně není od věci uvažovat například o krbových kamnech do obývacího pokoje a o topném žebříku do koupelny. Hodit se bude nejen na sušení ručníků, ale v zimním nebo deštivém období ki na sušení dalších věcí.

Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Výhody:

 • Místnost se vytápění zcela rovnoměrně.
 • K vytopení místnosti potřebujete nižší teploty než v případě radiátorů.
 • Teplota může být nižší než při běžném topení a přesto dosáhnete tepelné pohody.
 • Náklady na energie jsou nižší vzhledem k nižším teplotám.
 • Podlahové topení je schované pod podlahou. Nezabírá tedy prostor a je estetické.
 • Regulace podlahového topení je zcela jednoduchá.
 • V místnosti s podlahovým topením se méně práší. Vzduch totiž tolik nevíří.
 • Provoz podlahového topení je ve své podstatě bezúdržbový

Nevýhody:

 • Trvá poměrně dlouhou dobu, než se topení postupně nahřeje.
 • Můžete být částečně omezeni při výběru podlahové krytiny.
 • Podlahové topení se nehodí úplně do všech místností. Nicméně v obývacích částech domu je skvělou volbou.