Dřevěná podlaha má oproti ostatním podlahovým krytinám opravdu dlouhou životnost. Je to však vykoupeno tím, že se o ni budete pečlivě starat. Dřevo potřebuje individuální způsob údržby. Dřevo je důležité udržovat v naprosté čistotě.
V první řadě je opravdu důležité z dřevěné podlahy denně odstraňovat nečistoty a prach, který se v místnosti neustále hromadí. Prach je vhodné buď zametat klasickým smetákem nebo využít moderních technologií a vysávat ho. Ideální je, pokud si pořídíte chytrý vysavač, který tuto práci každodenně odvede za vás.
Alespoň dvakrát do týdne je vhodné podlahu také vytřít. U dřevěné podlahy je podstatné, aby docházelo k vytírání vlhkým hadrem nebo mopem. Není vhodné používat velké množství vody. Ta by totiž dřevo mohla snadno poškodit. K delší životnosti může pomoci mimo jiné také konstantní udržování vlhkosti v místnosti. Určitě není vhodné v místnosti s dřevěnou podlahou sušit prádlo.
Pokud chcete k údržbě používat ekologické prostředky, lze si samozřejmě vybrat z široké nabídky nejrůznějších přípravků určených na dřevo. Ekologické přípravky dnes již nabízí mnoho firem. Vystačíte si však také s obyčejným bílým octem, který podlahu udrží v čistotě a vyjde vás na mnohem méně peněz než speciální uklízecí prostředky různých značek. Koupit si lze poměrně velké balení octa, který vydrží opravdu dlouho. Výhodou je, že se bílý ocet hodí nejen na úklid dřevěné podlahy, ale také ostatních typů podlahových krytin a dalších povrchů
Možná se vám zdá, že podlaha není příliš zaprášená a nejsou na ni vidět nečistoty. Pravidelná údržba je však klíčovým faktorem. Nastavte si tedy svůj režim čištění podlahy a pokud možno z něho necouvejte. Jak již bylo řečeno, vhodné je podlahu vytírat alespoň dvakrát v týdnu a od prachu ji udržovat denně. Díky tomu si zajistíte opravdu dlouhou životnost podlahy.
Pravidelnost je důležitá, ale časté mokré čištění dřevěných podlah také není žádoucí. Příliš časté čištění totiž může povrch podlahy také poškodit. V méně frekventovaných místnostech je možné vytírat klidně jen jednou týdně.
Chemické přípravky jsou podle některých lidí efektivnější pro úklid. Přitom jsou právě chemikálie hlavním zdrojem znečištění ovzduší. Je to paradoxní. Vždyť přípravky na čištění kupujeme právě proto, abychom žili v čistotě. A také v bezpečí. Samozřejmě, že chemické přípravky nabídnou dokonalou čistotu, chemikálie z podlahy však budete dýchat. A je jasné, že to může způsobit jisté zdravotní potíže.
Chemické přípravky mohou způsobovat alergické reakce kůže, vyrážky a kromě toho také bolesti hlavy. Někteří dokonce tvrdí, že chemické přípravky zvyšují riziko rakoviny. Žádný výzkum toto tvrzení dosud nepotvrdil. To však neznamená, že chemikálie nejsou nebezpečné. Ostatně na samotných lahvích s uklízecími přípravky plných chemie je spousta upozornění.
Do místnosti zasvítí sluníčko nebo se rozsvítí vnitřní osvětlení a na podlaze jsou vidět otisky nohou. V případě, že máte děti pravděpodobně i otisky rukou. Je to nevzhledné a mnohé to opravdu štve. Podlahu v takovém případě stačí setřít pomocí černého čaje, který chviličku necháte působit. Následně vytřete suchým hadrem nebo mopem. A je hotovo. Takřka zadarmo a opravdu snadno.
Existuje spousta možností, jak žít ekologicky a navíc poměrně levně. Nejen vytírání podlahy, ale i další věci lze čistit bez chemie. Vyrobit si můžete ekologický prostředek na mytí nádobí a dokonce i tablety do myčky. Stejně tak si mnohé ženy vytváří svůj vlastní prášek na praní nebo tablety do pračky. I z nábytku se dá prach setřít naprosto ekologicky a bez chemie. Spoustu návodů na šetrné, ekologické a levné přípravky najdete na internetu. Základem je však obvykle voda, ocet a také prací soda.